» BOZOK ÜNİVERSİTESİ

» ANASAYFA  » HASTA ONLİNE İŞLEMLER   » SİTE İÇİ ARAMA   » İLETİŞİM
SUT Güncellemeleri
05.08.2015 Değişiklik Tebliği Güncel 2013 SUT [Yeni]
21.04.2015 Değişiklik Tebliği Güncel 2013 SUT [Yeni]
18.02.2015 Değişiklik Tebliği Güncel 2013 SUT [Yeni]
24.12.2014 Değişiklik Tebliği Güncel 2013 SUT [Yeni]
22.10.2014 Değişiklik Tebliği Güncel 2013 SUT [Yeni]
25.07.2014 Değişiklik Tebliği Güncel 2013 SUT [Yeni]
18.03.2014 Değişiklik Tebliği İşlenmiş Güncel 2014... [Yeni]
24.12.2013 Değişiklik Tebliği İşlenmiş Güncel 2013... [Yeni]
15.11.2013 Girişimsel İşlemler [Yeni]
12.11.2013 Değişiklik Tebliği İşlenmiş Güncel 2013... [Yeni]
BOZOK Tıp Dergisi


Wiley Online Library

Sanal Tur

VENÖZ YETMEZLİK (VARİS)

VENÖZ YETMEZLİK (VARİS)

Varis Nedir, Nasıl Oluşur?

       Varis sözcüğü latince varix (kıvrım yapmış damar) kelimesinden türetilmiştir. Varis sıklıkla bacaklarımızda ciltaltında görülen mavi,mor renkli, genişlemiş bazen de kıvrımlı hâl almış  toplardamarlardır.  Toplardamarlar vücuttaki kirli kanı kalbe geri taşımakla görevlidirler ve yerçekimine karşı kanı yukarıya doğru taşıyabilmek için toplardamarlar içerisinde kapakçıklar bulunur. Varis hastalığı toplardamarlar içerisinde bulunan kapakçıkların işlevinin bozulması (venöz yetmezlik) nedeniyle ortaya çıkar. Genetik (ailesel geçiş), gebelik, ileri yaş, uzun süreli ve sabit oturmak veya ayakta kalmayı gerektiren işler (masabaşı işte çalışan memur, bankacı, öğretmen, doktor, hemşire, hostes, şöför, garson, fırıncı gibi), şişmanlık, derin ven trombozu (toplardamar tıkanıklığı) veya flebit gibi toplardamar iltihabı sonrası, geçirilmiş ameliyatlar veya travmalar sonucu toplardamar hasarlanmaları nedeniyle bu kapakçıkların fonksiyon bozukluğu ortaya çıkabilir ve varis hastalığına yol açabilir. Kapakçık fonksiyonu bozuk olan hastalarda yer çekimi etkisiyle kan bacağa doğru geriye kaçış gösterir (reflü) ve bacaktaki damarlarda kanın göllenmesine ve damarların zamanla genişlemesine sebep olur.

 

       Bacaklarımızda biri yüzeyde, diğeri derinde bulunan iki ana toplardamar sistemi bulunmaktadır. Sıklıkla rastlanılan ve dışarıdan kolaylıkla kıvrımlı, genişlemiş damarlar olarak izlenebilen variköz damarlar genellikle yüzeysel toplardamar sistemindeki bozukluk nedeniyle meydana gelirken; derindeki toplardamar sisteminde bozukluk olması durumunda derin venöz yetmezlik gelişir. Ayrıca yüzeyel ve derin damar sistemlerini birbirine bağlayan ve kan akışının yüzeyel sistemden derin sisteme doğru geçişini sağlayan, içerisinde kapakçık bulunan  perforan venler diye adlandırılan toplardamarlardaki bozukluklarda perforan ven yetmezliği meydana gelir. Varis hastalığı bu üç bölgeden herhangi birindeki bozukluk veya birden fazlasındaki fonksiyonel bozukluk nedeniyle meydana gelir.

Varis hastalığının bulguları nelerdir?

       Varisler yıllarca görünüm dışında herhangi şikayet yaratmayabilirler.  Ayaklarda özellikle akşamları artan (ayakta kalmakla artan) ağrı, şişlik, geceleri oluşan kramplar, karıncalanma, kaşıntı gibi şikayetler ile kendini gösterebilir.

Varis hastalığının tanısı nasıl konulur?

       Dışarıdan bakıldığında gözle görülen genişlemiş damarlar sıklıkla ana toplardamardaki reflüye bağlı olarak genişlemiş yan dallardır. Esas problemin yüzeyel, derin veya perforan ven sisteminden hangisinden kaynaklandığının tespiti ve doğru tedavi kararının seçimi için “Venöz Doppler Ultrason” tetkiki yapılmalıdır.

Varis tedavi yöntemleri nelerdir?

       Hastalığın hangi toplardamar sistemlerini etkilediğine göre cerrahi kararı hastaya uygun olarak verilir. Tıbbi tedavi ve varis çorabı giyilerek şikayetler azaltılabilir ancak hastalığa yol açan kapakçık fonksiyon bozukluğu tamamen ortadan kaldırılması için ek müdahaleler gerekir.

       Cerrahi tedavi(Stripping Tekniği): Büyük ve kıvrımlı toplardamarları olanlarda daha ön planda tercih edilen yöntemdir. Bacaktaki yüzeyel ana toplardamar ayakbileği ve kasık hizasında açılan küçük kesiler ile bulunur, uçları bağlanılarak stripper (varis teli)  denilen yardımıyla çekilip çıkartılır. Bölgesel anestezi (belden yapılan iğne ile vücudun alt yarısının kısmi olarak uyuşturulması) veya genel anestezi ile uygulanabilir. 1-2 gün hastanede yatış gerektirir.

       Köpük Skleroterapi: Bacaktaki yüzeyel toplardamarın içerisine sklerozan madde verilerek kimyasal etki ile damar cidarında hasar oluşturulup damarın kapanması sağlanır. Çapı çok genişlemiş damarlarda başarı şansı düşüktür. Nadiren tam kapanmama nedeniyle tekrar tedavi gerekebilir, kapanan damar cilt altında sert bir yapı olarak ele gelebilir. Kapanan damarın olduğu bölgede kahverengi lekelenme görülebilir. Ancak uygun seçilmiş hasta grubunda sonuçları yüzgüldürücüdür.

       Endovenöz Lazer Ablasyonu: Bu yöntemde lazer kateteri küçük bir kesi ile yüzeyel toplardamarın içerisine ultrason ile gözlemlenerek ilerletilmekte  ve kateter geriye çekilirken lazer enerjisi verilerek damarın kapanması sağlanmaktadır. Nadiren tam kapanmama nedeniyle tekrar tedavi gerekebilir, kapanan damar cilt altında sert bir yapı olarak ele gelebilir. Kapanan damarın olduğu bölgede kahverengi lekelenme görülebilir

       Skleroterapi : Küçük, ince varislerin tedavisinde kullanılan bir tekniktir. Hastalıklı damarın içerisine iğne yardımıyla sklerozan madde verilir ve damarın içi ilacın etkisiyle kapanır. İşlem birkaç seans halinde uygulanır, hastaneye yatış gerektirmez.

       Laser Tedavisi: Küçük ve ince varislerde daha iyi sonuç verir. Hastalıklı damarlara dışarıdan belli dalga boylarında ışık yollanarak damarların kapanması sağlanır. İşlem birkaç seans halinde uygulanır, hastaneye yatış gerektirmez.

Varislerin ilerlemesini veya tedavi sonrası ilerlemesi önlemek için neler yapılmalıdır?

-          Uzun süre ayakta kalan, hareketsiz oturarak çalışan, uzun yolculuk yapanlar varis çorabını düzenli giymelidir.

-          Düzenli aralıklarla gün içerisinde ayaklarını kalp hizasından yukarı kaldırarak dinlendirmelidir.

-          Tempolu yürüyüş, bisiklete binmek, yüzmek faydalı sporlardır.

-          Sıcak uygulamalardan, sıcak ortamlarda bulunmaktan ve kaplıca tedavilerinden kaçınılmalıdır.

-          Ağrıların arttığı dönemlerde ayaklar kalp hizasından yukarıya kaldırılarak dinlendirilmeli ve bacaklara soğuk su ile duş aldırılmalıdır.

Öğr.Gör. Uzm.Dr. Dilşad Amanvermez ŞENARSLAN

Kalp ve Damar Cerrahisi AD

41119 Okunma

Bozok Üniversitesi
Tıp Fakültesi
Araştırma ve Uygulama Hastanesi
Adnan Menderes Bulvarı No: 42 YOZGAT
DEKANLIK:
mail: tip@bozok.edu.tr
TEL: (0354) 212 62 01
FAX: (0354) 214 06 12
HASTANE:
mail: hastane@bozok.edu.tr
TEL: (0354) 212 70 50/60
FAX: (0354) 212 37 39

Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Bilgi İşlem Birimi
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2010 - 2015