SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ

  

Bütün ülkelerde birlik, beraberlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanan, işçi ve emekçi vatandaşlarımızın barışçı ve demokratik yollarla hak arayışının simgesi olan 1 Mayıs işçi sınıfının haklarını ve emeğin değerini vurgulayan önemli bir gündür.

Her yıl tüm dünyada coşku içerisinde kutlanan işçi bayramının geçmişinin çok eski yıllara kadar uzandığı bilinir. İşçi Bayramı, Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen 5892[1] sayılı yasanın, 27 Nisan 2009'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile, 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Bu özel günde çeşitli etkinlikler ile işçilerin hakları dile getirilir, kutlama amacıyla çeşitli platformlarda farklı düzenlemeler yapılır.

1 Mayıs işçilerin, emekçilerin birlik ve dayanışmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulayan en özel kazanımlardan biridir. 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlarken sağlık çalışanlarımızı da özellikle selamlıyoruz. Onların son yıllarda verdikleri özverili mücadele ile büyük takdiri ne kadar hak ettiklerini görüyoruz. Bu bayram, işçi haklarına, adaletine ve emeğin değerine olan inancımızı pekiştirmek için bir fırsat sunuyor.

Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüzü kutlarken hayata emeğiyle değer katan herkesi sevgiyle selamlıyoruz.

Tuğçe Nilay KURHAN
Kalite Yönetim Birimi

01.05.2024