SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Dünya Sağlık Örgütü’nün anayasasında yürürlüğe giren 7 Nisan tarihi, Dünya Sağlık Günü olarak tanımlanmıştır ve bu özel günde Dünya Sağlık Günü olarak kutlanır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin imzasıyla çalışmalara başlanmış ve bir komisyon kurularak bu çalışmalar yürütülmüştür. 7 Nisan 1948 tarihinde ise çalışmalarını yürüten  komisyon çalışmalarını tamamlamış ve 26 ülkenin imzasıyla, Dünya Sağlık Günü ilan edilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 7 Nisan “Dünya Sağlık Günü’’ ve bugünü takip eden hafta da ‘Dünya Sağlık Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Sağlıklı hayat insanların vazgeçemeyeceği temel bir hak olmakla birlikte kaliteli ve uygulanabilir bir sağlık sistemi de nitelikli bir toplumun en önemli şartıdır.

Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır. Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez ve ölçülemez. Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlar da sağlıklı olur.

Sağlıklı toplum, sağlıklı gelecek demektir. Milletimizin sağlıklı bir geleceğe sahip olabilmesi, günümüzde özellikle çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan ve ortamlardan uzak tutulmasıyla mümkün olacaktır. Bu nedenle insanlarımızın bu konulardaki eğitimleri artırılmalı, sağlık personellerinin yanı sıra anne-babalar, öğretmenler, toplumsal yaşamın çeşitli alanlarında komşu, arkadaş, akraba gibi değişik sosyal kimliklerle yer alan her birey, sağlıklı yaşamın gerektirdiği koşulları ve ortamı hazırlama, önlemleri alma konularında kendilerini sorumlu hissetmeli ve bu yönde hareket etmelidir.

Mutlu bir yaşam için, sağlığınıza değer verin. Dünya Sağlık Günü kutlu olsun. En değerli hazinemiz sağlığımızdır.

Daha sağlıklı bir gelecek, daha sağlıklı bir toplumla mümkün olur. 7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nüz kutlu olsun.

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı
Doç. Dr. Murat Serkan SONGUR

07.04.2024