SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

UYKU KLİNİĞİ

UYKU BOZUKLUKLARI KLİNİĞİ

Yozgat Bozok Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde Kasım 2013 tarihinden günümüze kadar hizmet vermekte olan Uyku Bozuklukları Kliniğimiz, uyku ile ilgili tüm hastalıkların tanı ve tedavisi için çalışmaktadır. Merkezimiz 5 yatak kapasitelidir. Çalışmalarını uluslararası standartta yürüten merkezimiz Uyku Derneği (UYKUDER) tarafında Mayıs 2017 tarihinde eğitim Laboratuvarı olarak akredite edilmiştir. Günümüze kadar çok sayıda hekim ve teknisyenin eğitim aldığı merkezimizde yapılan çalışmalar ile çok sayıda uzmanlık tezi ve bilimsel araştırmalar tamamlanmıştır. Merkezimiz önderliğinde farklı ölçeklerde eğitim toplantıları düzenlenerek hekimler ve halk arasında farkındalık oluşturmaya çalışılmaktadır. Uyku hastalıkları multidisipliner yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle hastalarımız tanı ve tedavi amacıyla gerekli olduğunda diğer bölümler ile de konsültasyonlar ile ortak değerlendirilmektedir.

Merkezimiz 2 doktor ve 5 teknisyen ile hizmet vermektedir.

Polisomnografi tetkik nedir ve nasıl uygulanır ?

Uyku bozukluklarının tanısında kullanılan polisomnografi tetkik hastane ortamında uygulanır. Uyku bozuklukları merkezimiz ev ortamını aratmayacak konforda, tuvalet, banyo ve televizyonu içinde olan bir odada tüm gece uykunuz kaydedilecektir. Bu gece uykusundan birkaç saat önce hastaneye gelmeniz istenecektir. Bu hem ortama alışmanız hem de kayıt işlemine hazırlık için gereklidir. Kayıt işlemi için elektrot adını verdiğimiz kabloların ucundaki disk yapılar başınızda ve bacaklarınızda belirli bölgelere yapıştırılır. Solunum işlevinizi gözleyebilmek için göğüs ve karın bölgesine kuşak tarzında elastik bantlar bağlanır. Bu şekilde vücudunuzun birçok yerinden bağlanmışken, siz uykunuzda ya da uyanıkken rahatlıkla sağa sola dönebilir, gerekirse tuvalete kalkabilirsiniz.

Kayıtlar bilgisayar ortamında değerlendirilip raporlanır. Bunlar sonucunda bir uyku bozukluğunuz tespit edilirse, tedavi seçenekleri hekiminiz tarafından size anlatılacak ve tedaviniz planlanacaktır.

 

Uyku Anketi

 

Bu sorulardan herhangi birine yanıtınız EVET ise, Uyku Bozuklukları Kliniğimize başvurmanızı öneririz.